1 | 2

Mikrodomy to budynki stawiane w dowolnej technologii. Z uwagi na to, iż do postawienia małego domu nie trzeba mieć pozwolenia, tego typu rozwiązanie stanowi coraz większy obiekt zainteresowania. Dotyczy to szczególnie młodych rodzin, które widzą w mikrodomach doskonałą alternatywę od mieszkania na kredyt w dużym mieście. W tym artykule dowiesz się jakie są ceny małych domów oraz jakie są aspekty formalne konieczne do spełnienia podczas jego budowy.

Mikrodomy - dla kogo?

Głównym atutem stawiania mikrodomu jest bardzo niska cena inwestycji. Kolejnym jest brak konieczności pozyskania pozwolenia na budowę, jak również załatwiania innych obowiązkowych zagadnień związanych ze standardową budową. Należy mieć jednak świadomość, iż powierzchnia mikrodomu nie przekracza z reguły 35 m2. Kto więc może mieszkać w tego typu budynku?

Mikrodomy stanowią dobre rozwiązanie dla osób samotnych bądź par, które nie posiadają wysokich wymagań związanych z komfortem mieszkalnym. Niewielka powierzchnia domu utrudnia funkcjonalną aranżacje. Dla niektórych jest to jednak ciekawe wyzwanie, aby na dość ograniczonej przestrzeni stworzyć salon, sypialnię, kuchnie i łazienkę. Aranżacja mikrodomów wymaga dokładnego zaplanowania po to, by mieszkanie w domu było jak najbardziej wygodne dla mieszkańców.

Jakie są zalety minidomów?

Najważniejszym aspektem przemawiającym za postawieniem mikrodomu jest niska cena inwestycji. Koszt budowy takiego obiektu może zamknąć się w około 40 tysiącach złotych w stanie deweloperskim. Całoroczne mieszkanie w mikrodomku wiąże się jedynie z koniecznością zapłaty za ekspertyzę stanu technicznego budynku. Zamieszkując w takim budynku można liczyć na znaczną oszczędność, zarówno czasu jak i pieniędzy. Projekt tego typu domu jest bardzo tani, zaś do jego postawienia nie jest koniecznym załatwianie wielu dokumentów urzędowych. To właśnie ten aspekt spędza sen z powiek wielu osobom, które marzą o własnym domu. Minidomy nie wymagają pozwolenia na budowę, prowadzenia dziennika budowy czy wynajęcia jej kierownika. Tego typu konstrukcje można postawić samemu lub z najbliższymi, gdyż części domku przychodzą w paczkach.