1 | 2

Rosnące ceny mieszkań doprowadziły do coraz większego zainteresowania metodami alternatywnymi, jeśli chodzi o organizację przestrzeni życiowej. I tak na rynku pojawiły się domki mobilne, niekiedy nazywane holenderskimi, które są sposobem na łączenie funkcjonalności przyczep kempingowych z uzyskaniem komfortu bliskiego tradycyjnemu budownictwu. Jednocześnie dla obu form  jest to tak naprawdę ciekawa alternatywa.


Ważne informacje o domkach mobilnych

Najbardziej charakterystyczną cechą domków mobilnych jest to, że są umieszczone na kółkach i dlatego mogą być dowolnie przestawiane z miejsca na miejsce. Oczywiście nie są one równoznaczne z przyczepami kempingowymi, nie są pojazdami i nie poruszają się po drogach jak inne pojazdy. Z drugiej strony wygodą dla inwestora jest to, że nie są związane trwale z gruntem i dlatego nie trzeba pozwolenia na budowę ani projektu budowlanego. Wystarczy zrobić zgłoszenie do Starostwa Powiatowego i poczekać 30 dni. Jeśli nie pojawi się sprzeciw to domek można postawić w miejscu, które było zgłoszone. Ważne będzie również to, że do budowy takiego domku nie trzeba być właścicielem terenu, na którym domek będzie stał wystarczy jedynie jego dzierżawa.
Jak zbudowany jest domek mobilny?

Mobilny domek na przyczepie zbudowany jest w oparciu o stalową ramę. To na niej oparta jest konstrukcja i do niej przymocowane są koła, które pozwalają na transport. Domki mają kompleksowe wyposażenie w urządzenia potrzebne do życia oraz instalacje do podłączenia mediów. Konstrukcja ze stali chroniona jest przed korozją i pokryta blachą z ociepleniem. Ściany oparte o technologię szkieletową z elementami z drewna. Ocieplenie najczęściej wykonane jest z wełny mineralnej. W przypadku wnętrza najczęściej wykorzystuje się drewno, a w łazience PCV zgrzewane na gorąco, dzięki czemu można unikać wilgoci. Domki całoroczne mają zazwyczaj zastosowane nieco grubsze ocieplenie i dodatkowo montowane są w nich również grzejniki, by zimą można było zagwarantować sobie komfort mieszkania.